Suudi Arabistan bu yıl potansiyel ilk Kainat Güzeli yarışmacısıyla tarih yazmaya hazırlanıyor | Moda trendleri

ilayda

Member
Organizatörler bu hafta bir model ve fenomenin seçildiğini iddia etmesinin ardından, Suudi Arabistan'ın bu yıl ilk Kainat Güzeli yarışmacısını düzenleyebileceğini söyledi. Örgütün uluslararası ilişkiler koordinatörü Maria Jose Unda, AFP'ye yaptığı açıklamada, Kainat Güzeli Örgütü'nün “Suudi Arabistan imtiyazı ödülüne layık görülen potansiyel bir adayı belirlemek için şu anda sıkı bir inceleme sürecinden geçtiğini” söyledi.

Suudi Arabistan Güzeli Rumy Al-Qahtani bir röportaj sırasında fotoğraf için poz veriyor. Onun 2024 yılında Miss Universe yarışmasında Suudi Arabistan'ı temsil edecek ilk yarışmacı olması bekleniyor. (AFP)

“Suudi Arabistan'ın ulusal direktörü hakkında çok çok yakında bir karar vereceğiz” dedi ve Suudi Arabistan'ın bunu yarışmanın bir sonraki edisyonundan önce yapmasının “mümkün” olduğunu kaydetti. aday Meksika. Açıklama, Suudi model Rumy al-Qahtani'nin Mart ayı sonlarında yüz binlerce Instagram takipçisine yaklaşan Miss Universe etkinliğinde Suudi Arabistan'ı temsil etmekten “onur duyduğunu” paylaşmasıyla internette heyecan yaratmasının ardından geldi.

HT, her zaman, her yerde kriket yakalamanın tek adresi olan Crick-it'i tanıtıyor. Şimdi keşfedin!

Gönderide, 27 yaşındaki Riyad yerlisi Kahtani'nin payetli bir elbise giymiş, elinde İslami inanç Şehadeti yazılı yeşil Suudi bayrağı taşıyan fotoğrafları yer alıyordu. Bir haftadan kısa bir süre sonra Miss Universe, Qahtani'nin gönderisini “yanlış ve yanıltıcı” olarak nitelendiren ve Körfez krallığında herhangi bir yarışma düzenlenmediğini belirten bir bildiri yayınladı.

Eğer gerçekleşirse, bir Kainat Güzeli yarışmacısının sahaya çıkarılması, Suudi Arabistan'ın fiili hükümdar Veliaht Prens Muhammed bin Salman'ın turist ve yatırımcıları cezbetmeye çalıştığı aşırı muhafazakar imajını yumuşatma çabalarında bir başka adım olacak. Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan, araba kullanma yasağı ve abaya giyme zorunluluğu gibi daha önceki kurallar nedeniyle uzun zamandır kadınlara uygulanan baskıyla ilişkilendiriliyordu.

Bu kısıtlamalar kaldırılmış olsa da insan hakları aktivistleri, 2022'de yürürlüğe giren kişisel statü yasasının, konu evlilik, boşanma ve çocuk büyütme olduğunda hâlâ kadınlara karşı ayrımcılık yaptığını söylüyor.

Aralarında önde gelen aktivistlerin de bulunduğu kadınlar, muhalefete karşı geniş kapsamlı bir kampanya kapsamında tutuklandı. Bunların arasında, hükümeti eleştiren sosyal medya paylaşımları nedeniyle 2022'de onlarca yıl hapis cezasına çarptırılan iki kadın da var.

“Olumsuz yorumlar”

Annesi ve üç kız kardeşiyle birlikte Riyad'daki evinde konuşan Kahtani, Kainat Güzeli yarışmasına katılmak için “görüşmeler” içinde olduğunu iddia etti ancak daha fazla ayrıntı vermeyi reddetti. “Kainat Güzeli komitesi Suudi Arabistan'ı temsil etmem için benimle temasa geçti. Müzakereler başladı, ancak Ramazan ayıydı ve ben yanıt veremedim.” Instagram gönderisinin Mart ayında viral hale gelmesinden bu yana ilk röportajında AFP'ye verdiği demeçte.

Miss Universe yetkilisi Maria Jose Unda, “Hala müzakere ediyoruz ve mutlu bir son olacağını umuyoruz.”, sürecin ulusal bir direktörün Meksika'ya gönderilecek bir delegeyi seçmek için Suudi Arabistan'da bir Miss Universe yarışması düzenlemesini gerektirdiğini söyledi. . “Kahtani'nin adaylığını neden açıkladığını göz ardı ediyoruz, ancak Suudi Arabistan yarışmasına katılmak istiyorsa diğer tüm adaylarla aynı seçim sürecinden geçmek zorunda kalacak” dedi.

Qahtani, AFP'ye daha önce Orta Doğu ve Avrupa'da çeşitli güzellik yarışmalarına katıldığını ve yarışmalarda aldığını söylediği birkaç kuşakla poz verdiğini söyledi. Güzellik yarışması dünyasını fırtınaya sokma girişimi sırasında Suudi Arabistan hakkında bir dizi beklenmedik soruyla karşılaştığını anlattı; bunların arasında evinde depolanmış ham petrol varilleri olup olmadığını öğrenmek isteyen Avrupalı bir yarışmacıdan gelen bir soru da vardı.

Aynı zamanda, kıyafetlerine veya Instagram'da geçen yıl Suudi bayrağına sarılı poz vermesine itiraz eden daha muhafazakar Suudiler de dahil olmak üzere, ülke içindeki potansiyel tepkiyi yönetmeye çalıştı. “Giyinme şeklim ve kendimi bayraklı kıyafetler giyerken hayal ettiğimde insanların uygunsuz dediği bazı olumsuz yorumlar oldu” dedi.

Ancak pişman olmadığını da sözlerine ekledi. “Birçok sporsever bayrağı benim gibi hayal ediyor” dedi. Rumy'nin annesi Fawzia Ayed, AFP'ye yaptığı açıklamada, “Güzellik yarışmalarında bile her kız kendi ülkesinin bayrağını taşıyor, bu yüzden kesinlikle saldırgan bir şey istemedim.” dedi.

“Ona her zaman yola devam etmesini ve bir Suudi kızı için uzun bir yol kat ettiğini söylüyorum. (Toplum) kapalı ve katıydı” dedi. “Rumy birçok kızı cesaretlendirdi. Birçoğunun onunla iletişime geçtiğini ve bu seviyeye nasıl geldiğini sorduğunu ve kendilerinin de katılmak istediklerini görüyorum.”