Güzelliği bulmak için zamanda geriye gidiyorum: Tasarımcı JJ Valaya | Moda trendleri

ilayda

Member
Yeni Delhi: Tanınmış tasarımcı JJ Valaya, geçmiş dönemin güzelliğini korumanın ve onu “geçmişin paketleyicisi” olarak yeni bir kılıkla sunmanın görevi olduğunu söylüyor.

HT resmi

Valaya, Hyundai FDCI Hindistan Couture Haftası'nın dördüncü gününde lansmanını yaptığı son koleksiyonu 'Muraqqa'da modernliği, asaleti ve zarafeti sergiledi.

The House of Valaya markasının yeni giyim serisi, tarihi açıdan önemli üç şehirden ilham aldı: Türkiye'de İstanbul, İran'da İsfahan ve Delhi.

“Geçmişin kazıcısı olarak bunun benim görevim olduğunu düşünüyorum. Tüm güzellikleri bulmak ve ortaya çıkarmak için zamanda geriye gidiyorum, onu günümüze uygun hale getiriyorum ve sonra onu tamamen yeni bir şekilde sunuyorum. Aksi takdirde kaybolacak,” dedi Valaya devam eden moda galasının oturum aralarında PTI'ye.

Özel dokuma ipekler ve gösterişli kadifelerin yer aldığı festival koleksiyonu “Muraqqa” ile Delhili tasarımcı, benzersiz satış noktası olan lükse sadık kaldı.

“Zengin ve lüks olan her şey. Biz lüks bir markayız. Bu bir bayram sezonu, bu bir bayram modası. Yani her şey kaliteli kadifeler, ipekler ve gerçek lüks olarak hayal edebileceğiniz her şeyle ilgili” dedi.

Renk paleti yeşil, bej, kahverengiden bordoya kadar değişiyordu ve hatta altın ve siyah tonlarını da içeriyordu. Erkek giyiminde gece ceketleri, şerwaniler, Nehru ceketler ve bandhgala ceketler yer alırken, kadın koleksiyonunda lehengalar, sariler, anarkalis ve takım elbiseler yer aldı.

Erkek modellerden bazıları kıyafetlerini tamamlamak için türban takarken, kadın modellerin görünümünü ise burun halkaları tamamladı. Takımlarda cesur aplike desenleri, puantiyeler ve işlemeli geometrik figürler de görüldü.

Uluslararası moda dünyasının en popüler Hintli modacılarından biri olan ve maksimalizmiyle tanınan Valaya için moda, stildir.

“Ben her zaman bir şeyler söylerim. Geçici hevesler ve hileler moda değildir. Zamana meydan okuyan ve kalıcı olan… zamanın testine dayanan bir şey. Ben buna moda derdim. Moda eşittir stil.”

İstanbul teması, son koleksiyonunda Osmanlı detaylarını ve Art Deco çizgilerini yeniden ele alırken, İsfahan, İran halılarını ve minyatür tablolarını çağdaş bir yorumla yeniden yorumluyor. Delhi, flora ve fauna motifleriyle iç içe geçmiş Babür kakmalarını kutluyor.

Üç şehirden “güzel nüanslar” seçip bunları yeni, modern koleksiyona dahil etti.

Valaya, koleksiyonu “telif hakkı, ruh ve sanatın” bir karışımı olarak tanımladı.

İlk fikirden nihai forma kadar, önde gelen moda tasarımcısı tasarımlarını nasıl hayata geçirdiğini ayrıntılı olarak anlattı.

“Bu düşünceye sahipsiniz ve sonra onu araştırıyorsunuz. Araştırmaya çok inanıyorum. Aslında verileri toplamak için haftalarca zaman harcıyorum. Hatta bu yerlere seyahat edip ruh hali panoları oluşturmaya çalışıyorum.

“Sonra beyin fırtınası yapıyoruz, ardından ilk eskiz yapılıyor, ardından ilk izler geliyor, ardından baskıyı geliştiriyor, tekstilleri dokuyoruz vb. Bu güzel koleksiyonları oluşturmak için her şey birlik ruhuyla bir araya geliyor” diye ekledi.

Tasarımcı, en stil sahibi kişiliğin kim olduğu sorulduğunda, özellikle bir kişiyi seçmenin zor olduğunu, ancak Mart ayında 102 yaşında ölen Amerikalı moda ikonu Iris Apfel'in büyük bir stil duygusuna sahip biri olduğunu söyledi. tarz tarz oldu.

“Zamanda geriye gidersek, çok da geriye gitmeziz, Iris Apfel. O bir Amerikan divasıydı, 100 yılı aşkın bir yaşamın ardından öldü… Hepsini bir araya getirme biçimi gerçekten muhteşemdi.”

Valaya şimdiden bir sonraki koleksiyonu üzerinde çalışıyor.

“33 yıl boyunca yaptığım işten gerçekten keyif aldım… Diyelim ki çok şanslıyım.”

Bu makale, metinde herhangi bir değişiklik yapılmadan otomatik bir haber ajansı beslemesinden oluşturulmuştur.